Menu

PODZIAŁ EFEKTÓW NA GRUPY

18 sierpnia 2017 - Newsy

Gitara elektryczna jest niezwykle popularnym instrumentem. Wpływ na tą popularność ma wiele czynników, a jednym z najważniejszych jest uniwersalność. Posiadacze gitary elektrycznej mają bardzo szerokie pole do popisu na płaszczyźnie brzmienia, które mogą wzbogacać i modyfikować za pomocą sprzętów takich jak wzmacniacze czy przetworniki, jednak największy wpływ na brzmienie maja efekty.

Efekty dzielą się na kilka głównych grup, spośród których najlepiej znaną są prawdopodobnie przestery. Przester jest zazwyczaj pierwszym efektem z którym mają do czynienia gitarzyści, ponieważ jest on wbudowany w większość wzmacniaczy gitarowych. Efekty te znają wszyscy, którzy choć raz usłyszeli ostre, rockowe brzmienie. Wśród nich znajdziemy efekty takie jak distortion, overdrive i fuzz. O ile dwa pierwsze są ze sobą często mylone, tak charakterystyczne brzmienie jakie posiada fuzz znacznie różni się od innych efektów swojej grupy. Jego brzmienie możemy usłyszeć w muzyce artystów takich jak między innymi Jimi Hendrix czy Jack White. Kolejną grupą są efekty modulacyjne. Są one doskonałym wyborem dla każdego, komu zależy na większych zmianach brzmieniowych. Grupa ta skupia wokół siebie wiele rodzajów efektów, takich jak na przykład chorus, phaser, flanger, tremolo czy pitch shifter. Choć efekty te same w sobie mają duży wpływ na brzmienie, to umiejętne ich łączenie ze sobą może pozwolić na stworzenie niespotykanych dotąd brzmień, dlatego eksperymentowanie z nimi jest wskazane.

Chcąc wypełnić swoje brzmienie, warto sięgnąć po pogłos, znany również jako reverb. Efekt ten ma za zadanie stworzyć brzmienie podobne do tego, jak gdybyśmy grali w wielkiej hali. Są różne rodzaje pogłosu, a parametry każdego z nich możemy korygować, tworząc zarówno lekki pogłos dopełniający nasze brzmienie, jak i duże przestrzenie dźwiękowe, idealne do tworzenia ambientu. Często zaliczany do grupy tych efektów jest także delay, którego zadaniem jest stworzyć wrażenie gry kilku gitar w różnych odstępach czasu. Efekt ten bardzo dobrze sprawdza się w każdym gatunku muzycznym i często jest używany w celu eksperymentowania z brzmieniem.

Jeżeli chcemy poznać wiele brzmień, dobrym pomysłem jest wybór multiefektu, który łączy w sobie bardzo duże ilości efektów z każdej z wyżej wymienionych grup. Jakość brzmień i ich ilość zależy w największym stopniu od modelu multtiefektu i jego ceny.